Upozornění: Účast skladatelů je projevem jejich dobré vůle. Nemůžeme ji 100% garantovat.

Americký skladatel, dirigent a tvůrce filmové hudby Don Romain Davis se narodil 4. února 1957 v kalifornském Anaheimu. K hudbě ho to táhlo již od dětství a v devíti letech se začal učit hře na trubku a klavír a od dvanácti let začal psát vlastní hudbu. Po celé mládí měl nejblíže k jazzu a rockovým žánrům. Během studií oboru hudební teorie a kompozice na Kalifornské univerzitě v Los Angeles se mu však otevřely nové hudební obzory a zamiloval se do avantgardní moderní hudby.

Po absolvování univerzity pokračoval ve studiu kompozice s Henri Lazarofem a orchestrace pod Albertem Harrisem, a právě prostřednictvím Alberta Harrise se seznámil s televizním skladatelem Joem Harnellem, kterého Davisova práce a talent ihned zaujaly a Don Davis se ve dvaadvaceti letech stal jedním Harnellových spolupracovníků při komponování hudby k The Incredible Hulk.

Následovala spolupráce se skladatelem Markem Snowem na seriálu HART A HARTOVÁ (ke čtyřem epizodám napsal hudbu dokonce sám) a postupně se tak Donu Davisovi začaly otevírat brány do velikého světa televizní a posléze i filmové hudby. Jeho první prací pro film byla hudba ke sci-fi HYPERSPACE (1984), avšak poté komponoval hudbu především pro televizi, kde dosáhl vrcholu prací na hudbě k seriálu BEAUTY AND THE BEAST (1987-90), za kterou byl odměněn v roce 1990 první cenou Emmy. Druhá cena Emmy přišla v roce 1995 za seriál STRÁŽCE MOŘE (seaQuest DSV, 1993-96). V televizních projektech pokračoval i nadále, až jej oslovili bratři Wachowští, aby složil hudbu pro jejich prvotinu PAST (Bound, 1996), čímž zahájili svou budoucí spolupráci, která vyvrcholila na přelomu tisíciletí prací na kritiky i fanoušky ceněné hudbě k matrixovské trilogii: MATRIX (1999), MATRIX RELOADED (2003) a MATRIX REVOLUTIONS (2003). Toto dílo je dodnes nejslavnějším a nejúspěšnějším filmovým projektem Dona Davise, které se také stalo vstupenkou k postupu z televizní úrovně na úroveň hudby filmové. Jako příklady vyjmenujme např. komponování hudby k filmům UNIVERZÁLNÍ VOJÁK: ZPĚT V AKCI (1999), ZA NEPŘÁTELSKOU LINIÍ (2001), JURSKÝ PARK 3 (2001), ELITA (2001), TĚLO NA TĚLO (2002) a samozřejmě nesmí chybět práce na úspěšné animované sérii ANIMATRIX (2003).

V poslední době se Don Davis zaměřuje především na komponování oper jako např. tříaktová opera Rio de Sangre, která měla premiéru v roce 2010 ve Florentine Opera Company v Milwaukee.

(Zdroj: ČSFD.cz)