Upozornění: Skladatelé se účastní festivalu ve svém volném čase. Jejich účast nemůžeme 100% garantovat.

Skladatel John Powell se narodil v Londýně. Jako dítě hrál pouze na violoncello, ale po odchodu na školu, Trinity College of Music, se jeho repertoár zvětšil. K jazzové a rockové hudbě přičichl během doby, kdy hrál v kapele The Fabulistics. Po odchodu ze školy začal skládat hudbu pro reklamy a brzy se stal asistentem skladatele Patricka Doyla při několika produkcích filmové hudby, například MNOHO POVYKU PRO NIC. V roce 1995 se stal spoluzakladatelem Independently Thinking Music, která se starala o hudbu pro britské a francouzské reklamy nebo nezávislé filmy.

V roce 1997 se Powell přestěhoval do Spojených států a prvním filmem, ke kterému tam komponoval hudbu, byla akční pecka TVÁŘÍ V TVÁŘ s Johnem Travoltou a Nicolasem Cagem. Dále to byli animovaní MRAVENEC Z (1998) od Dreamworks Animation. Hudbu k nim složil spolu s dalším anglickým skladatelem Harry Gregson-Williamsem. O dva roky se spolu sešli znovu při komponování SLEPIČÍ ÚLET, a pak ještě u úspěšného animovaného filmu SHREK. V roce 2001 ještě složil hudbu pro filmy EVOLUCE, JMENUJI SE SAM, NÁVŠTĚVNÍCI: CESTA DO AMERIKY a MILIONOVÝ ZÁVOD.

Poté co projekt opustil skladatel Carter Burwell najali Powella, aby vytvořil hudbu pro AGENT BEZ MINULOSTI (2002). Pro filmy režiséra Douga Limana od té doby komponuje hudbu pravidelně. K sérii o agentovi bez paměti se vrátil u dalších dvou pokračování BOURNŮV ODKAZ a BOURNOVO ULTIMÁTUM, které už režíroval Paul Greengrass. S Dougem Limanem se sešel v roce 2005 u akčního snímku MR. AND MRS. SMITH s Bradem Pittem a Angelinou Jolie. Toho roku složil i hudbu pro animovaný film ROBOTI.

Pro snímek LET ČÍSLO 93, který pojednával o posledních hodinách jednoho historického letu, vytvořil depresivní a temnou kulisu, která šeptala jediné slovo… smrt. K veselejším kompozicím se vrátil v animovaných DOBA LEDOVÁ 2: OBLEVA a HAPPY FEET, za které obdržel cenu pro nejlepší hudbu. Pracoval rovněž na finále mutantské trilogie X-MEN: POSLEDNÍ VZDOR. S kolegou Hansem Zimmerem se sešel u animovaného KUNG FU PANDA. Také má na svědomí hudbu pro filmy JUMPER, HANCOCK, BOLT – PES PRO KAŽDÝ PŘÍPAD nebo třetí díl ságy DOBA LEDOVÁ.

Rok 2010 je pro Powella významným hlavně chytlavým hudebním doprovodem k JAK VYCVIČIT DRAKA. Jde o šestou spolupráci se studiem Dreamworks Animation a zároveň byl za tento soundtrack nominován na Oskara za nejlepší hudbu. Skvělou práci rovněž odvedl u válečného filmu ZELENÁ ZÓNA, Paula Greengrase a oddechového ZATÍM SPOLU, ZATÍM ŽIVI. Z posledních projektů stojí určitě za zmínku loňský animovaný snímek FERDINAND nebo letošní očekávaný film SOLO: STAR WARS STORY.

(Zdroj: ČSFD.cz)