Praha – 19. října 2016  | Festival Film Music Prague připravil ojedinělou koncertní show k letošnímu 50. výročí Star Treku. Už 2. listopadu Dvořákovu síň pražského Rudolfina rozezní 130 hudebníků a rozzáří originální videomapping. Program zahrnuje ukázky z populárních Star Trek filmů a seriálů.

Osmdesátičlenný symfonický orchestr Filmová filharmonie, chlapecký sbor Pueri gaudentes a britskou sopranistku Christinu Johnston povede japonský dirigent Chuhei Iwasaki. Společně provedou diváky hudebním světem Star Treku. „V evropské koncertní premiéře zazní skladba z nejnovějšího filmu Star Trek: Do neznáma. Oscarový skladatel Michael Giacchino nám dal tuto unikátní příležitost,“ prozradil ředitel festivalu Nikola Bojčev.

Videomapping vytváří skupina KinocirKus, která s festivalem Film Music Prague spolupracuje už na druhém projektu. „V minulém roce jsme společně připravili Star Wars koncert. Vyzkoušeli jsme si možnosti Dvořákovy síně Rudolfina, a teď posuneme laťku ještě výš,“ slibuje autor projekcí Nicola Pavone. Nepůjde ale o pouhé vizuální adaptace scén z filmů a seriálů.

Star Trek odstartoval svůj úspěch v září 1966, kdy na televizní obrazovky dorazil první díl slavného seriálu s kapitánem Kirkem. Organizátoři pražského koncertu na tento fakt pamatují v programu. „Hned dvakrát zazní ukázka z původního seriálu. Znělku před časem zaranžoval – a možná to někoho překvapí – oscarový skladatel John Williams, autor Hvězdných válek. Jeho verze je úchvatná a pro muzikanty velmi náročná. Bude to výzva,“ doplňuje Bojčev s tím, že pro české publikum bude prakticky většina programu premiérou: „90 % programu Star Trek koncertu na českých koncertních pódiích nikdy nezaznělo.“

Hudbu pro Star Trek skládali nejlepší umělci Hollywoodu – oscaroví skladatelé Jerry Goldsmith a James Horner, kteří jsou autory sondtracků k prvním dílům filmové série. K nejnovějším celovečerním příběhům hvězdné lodi Enterprise napsal hudbu dnes velmi populární Michael Giacchino, mimo jiné tvůrce seriálu Ztraceni nebo filmů Vzhůru do oblak a Dr. Strange.